×

Innowacje na poznańskich osiedlach

Veolia Energia Poznań, we współpracy z ratajską Spółdzielnią Mieszkaniową Osiedle Młodych, zainstalowała pilotażowo innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła w blokach z wielkiej płyty. Pozwoli to na zaoszczędzenie ciepła przez jego ponowne wykorzystanie: na przykład na jednym z wieżowców  ciepło z przewodów wentylacyjnych zawracane będzie do podgrzewania wody. Jednocześnie  nowatorska kampania informacyjno – edukacyjna zainspiruje mieszkańców do oszczędzania energii i zasobów naturalnych. Opracowane przez Fundację Veolia Polska animowane eko-porady wyświetlane są na monitorach zainstalowanych w blokach, a  pogłębione treściowo i rozwinięte – na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.ekoporady.com.pl.

Projekt ma charakter rozwojowy. Jest jednym z elementów strategii Veolii Energii Poznań, która oferuje swoim klientom również usługi z zakresu podnoszenia efektywności energetycznej obiektów, na przykład rekomendując sposoby optymalizacji zużycia energii, przeprowadzając audyty energetyczne, montując urządzenia niezbędne do zdalnego monitoringu działania instalacji, obejmując nadzór nad procesem inwestycyjnym z zakresu poprawy efektywności energetycznej a nawet ułatwiając pozyskiwanie dodatkowych przychodów z działań poprawiających efektywność energetyczną (tzw. białe certyfikaty w przypadku realizacji działań zgodnych z ustawą o efektywności energetycznej).

O inwestycji na poznańskich Ratajach informowała prasa lokalna i media branżowe, m.in.  Głos Wielkopolski, portal epoznan, wnp.pl czy portal samorządowy.