×

Cyberbezpieczeństwo

W dzisiejszym świecie pełnym hakerów, wirusów oraz szkodliwego oprogramowania musimy szczególnie dbać o cyberbezpieczeństwo.  Próby kradzieży własności intelektualnej oraz pojawiające się próby wymuszeń okupu w zamian za odszyfrowanie danych pokazują, że każdy może stać się celem ataku. W związku z tym, że w kontaktach z naszymi klientami i partnerami biznesowymi wykorzystujemy elektroniczne środki komunikacji, chcemy zapewnić Państwu dostęp do wiedzy pozwalającej na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i sposobów zabezpieczania się przed nimi.

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni zależy w dużej mierze od nas samych.

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami świata cyberbezpieczeństwa. Jest ich tylko 10, a pozwalają zabezpieczyć siebie i urządzenia, z których korzystacie:

  1. Nie otwieraj załączników z niezaufanych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki. Chwila nieuwagi może spowodować, że staniesz się ofiarą cyberataku.
  2. Sprawdzaj dokładnie adresy stron www – zwłaszcza tych, na których podajesz dane uwierzytelniające (login, hasło), szczególnie do elektronicznego Biura Obsługi Klienta  czy usług bankowości elektronicznej.
  3. W sposób regularny aktualizuj sprzęt i oprogramowanie, z którego korzystasz.
  4. Nie podłączaj zewnętrznych nośników danych, jeśli nie jesteś pewny źródła ich pochodzenia.
  5. Używaj haseł trudnych do odgadnięcia. Stosuj zasadę „jedno hasło do jednego konta”. Nie wykorzystuj tych samych haseł do logowania się w różnych serwisach i usługach.
  6. Zanim klikniesz „OK”, przeczytaj uważnie, na co się zgadzasz.
  7. Nie udostępniaj nikomu swoich danych uwierzytelniających (loginów, haseł).
  8. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do publicznych sieci Wi-Fi. Podczas korzystania z nich nie używaj swoich danych uwierzytelniających (login, hasło).
  9. Pamiętaj, że należy się wylogować ze swojego konta po zakończonej pracy z komputerem.
  10. Dbaj o swoją prywatność. Odpowiednio ustawiaj zasady prywatności na portalach społecznościowych, świadomie decydując o tym, jakie informacje i w jaki sposób chcesz o sobie udostępniać.

Informacje  dotyczące naruszenia zasad cyberbezpieczeństwa prosimy przesyłać na adres: