×

Strefa Miejska

Poznań. Położony 300 km na zachód od Warszawy, jedno z największych i najstarszych miast w Polsce. W X i XI wieku pełnił funkcję stolicy państwa – w poznańskiej katedrze pochowani są pierwsi władcy Polski. Nie tylko z tego powodu uznano Poznań za pomnik historii.

 

Dziś to duży ośrodek gospodarczy, akademicki, naukowy i kulturalny, w którym mieszka ok. 560 tys. osób. Co roku odbywa się tu 48 imprez targowych. W Poznaniu i okolicach prężnie rozwija się przemysł. W obrębie miasta znajduje się duży węzeł drogowy i kolejowy oraz międzynarodowy port lotniczy, rozwijają się inwestycje drogowe. Poznań jest silnie powiązany komunikacyjnie i ekonomicznie z otaczającymi gminami. Pod względem wiarygodności dla inwestorów tylko nieznacznie ustępuje Warszawie (wg agencji Moody’s Investors Service). Tu oddano pierwszy stadion, przygotowany na Euro 2012, a poznański klub piłki nożnej KKS Lech podbija Europę.

 

To 4. ośrodek akademicki w Polsce – ponad 140 tys. osób studiuje w 25 szkołach wyższych, funkcjonują tu także 44 instytuty badawczo-naukowe.

 

To „muzyczna stolica Polski” – za sprawą działających tu chórów chłopięcych i męskich, organizowanych co 5 lat konkursów skrzypcowych i lutniczych im. H. Wieniawskiego, dzięki działalności orkiestry „Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal, Polskiego Teatru Tańca i opery.

 

Poznań to zielone miasto – liczne parki i ogrody zapewniają mieszkańcom odpoczynek i ułatwiają relaks. Poznańskie Nowe ZOO należy do największych i najnowocześniejszych w Europie. W 2008 r. w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna, z udziałem Ala Gore’a.

 

Tutejszy region – pełen lasów, z ciekawym kompleksem Puszczy Noteckiej i wieloma rezerwatami – zapewnia liczne atrakcje miłośnikom nie tylko podglądania natury.